Антіфаєр
Save lives and dreams!
Зв'язатися
Замовити зворотній зв`язок
Проектування систем пожежної сигналізації
Розробка проектів систем пожежної сигналізації для вашого об'єкту!
Протипожежні проекти будь-якого масштабу і складності
Розрахунок вартості встановлення та обслуговування системи протипожежного захисту вашого об'єкту
Крок 1 з 3
Далі »
« Назад
Далі »
« Назад
Зачекайте, йде відправка даних!

Проектування систем пожежної сигналізації

Зверніть увагу! Проектування автоматичної пожежної сигналізації «під ключ» має здійснюватися тільки спеціалізованими компаніями, які мають ліцензію і відповідні допуски.

Процес процес розробки системи пожежної сигналізації умовно можна розбити на декілька кроків

Розробка проекту пожежної сигналізації

Крок № 1. Завдання на проектування

Складання вихідної інформації, за якою буде розроблятися проект пожежної сигналізації. Оформлюється зазвичай за наявним шаблоном. Замовник може розробити завдання власними силами або доручити його створення перевіреній проектній компанії, яка має відповідний досвід і необхідні ліцензії.Фахівці організації-проектанта проводять дослідження об'єкта, яке зокрема включає в себе аудит протипожежного стану будівлі.

При розробці проекту системи пожежної сигналізації враховуємо такі деталі:

  • площа приміщення;
  • технологічні та конструкційні особливості об'єкту;
  • функціональне призначення будівлі;
  • складнощі встановлених конструкцій.

Крок № 2. Розробка проекту або проектування 

В основі проекту пожежної сигналізації лежить завдання, яке було складено на першому кроці. Підрядник, використовуючи вихідні дані, розробляє проектну документацію.

При цьому на основі технічного завдання визначаються:

  • загальна ємність пожежної сигналізації;
  • кількість датчиків, сповіщувачів, їх місця розташування та тип,
  • канали передачі даних;
  • тип програмного забезпечення тощо.

Складається кошторисна документація:

  • специфікація обладнання та витратних матеріалів, необхідних для розгортання та функціонування системи пожежної сигналізації;
  • перелік всіх необхідних робіт і їх вартість;

Формується ескізний проект АПС.

Проектно-кошторисна документація проходить процедуру затвердження в державних органах.

Готовий і погоджений проект передається Замовнику

Зверніть увагу!

  • Обов'язкова наявність діючої ліцензії щодо послуги проектування.
  • Проект має розробляється під керівництвом або з обов'язковою участю архітектора, якій має відповідний кваліфікаційний сертифікат згідно згідно Закону України «Про архітектурну діяльність».
  • Проектні роботи повинен здійснювати інженер-проектувальник з досвідом роботи та кваліфікацією, підтвердженою відповідним сертифікатом

Проектування систем пожежної сигналізації

Розробка робочої документації пожежної сигналізації

Розробка робочої документації на улаштування системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей відбувуається на підставі вихідних даних.

Вихідним даним для проєктування зазвичай є:

  • розроблена стадія «Проект»,
  • архітектурні плани в форматі dwg,
  • завдання на проектування.

Робоча документація містить структурні схеми, плани розміщення обладнання та прокладання комунікацій, схеми підключення, специфікацію тощо.

При виконанні проектування сложних систем ми  передбачаємо в документації комплекс технічних засобів системи автоматичної пожежної сигналізації, що

  • має модульну структуру побудови, розрахований на цілодобову роботу,
  • надійно забезпечує контроль стану пожежних зон: «норма», «несправність», «пожежа», з
  • абезпечує раннє виявлення загорання в приміщеннях,
  • видає сигнал на запуск системи оповіщування та іншого інженерного обладнання згідно вимог нормативних документів.
  • містить у складі систему передачі тривожних сповіщень на пульт пожежного спостерігання в м. Києві по GSM-каналу.

Ми проектуємо системи тільки  з використанням надійного обладнання, яке  сертифіковане згідно вимог чинного законодавства.

Обладнання приміщень системою пожежної сигналізації та оповіщення та управління евакуюванням людей  виконується згідно вимог ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" та інших нормативно – правових актів, чинних в Україні.

Наша робоча документація відповідає вимогам:

  • ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;
  • ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту";
  • ДСТУ-Н CEN/TS 54-14:2009 "Системи пожежної сигналізації та оповіщування. Частина 14. Настанови щодо побудови, проектування, монтування, введення в експлуатацію, експлуатування і технічного обслуговування";
  • ДБН В.2.5-23:2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення"
  • НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»
  • НПАОП 40.1-1.32-01 "Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок";
  • МЕ та ВПУ Наказ №476 від 21.07.2017 «Правила улаштування електроустановок»;
  • ПУЕ - Правила улаштування електроустановок для України, та іншим нормативно-правовим актам.

Робоча документація передається Замовнику  у паперовому вигляді в 3-х екземплярах та електронний варіант у форматі pdf. 

При цьому ми гарантовано проходимо експертну оцінку на робочу документацію на улаштування системи пожежної сигналізації, системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей.

Етапи проектування пожежної сигналізації

Вибір типу автоматичних пожежних сповіщувачів

Розробка автоматичної пожежної сигналізації починається з вибору виду автоматичних пожежних сповіщувачів (ПС), які повинні забезпечити надійне виявлення загорань на об'єкті. Потрібний тип пожежних сповіщувачів визначається необхідністю виявлення пожежі на її початковій стадії і залежить від переважної первинної ознаки пожежі, а саме: тепло, дим або відкрите полум'я.

Слід відзначити, що в залежності від горючих речовин і матеріалів та їх кількості може бути одна або кілька первинних ознак пожежі. При нормативному методі вибору типу автоматичних пожежних сповіщувачів треба звернутися до відповідних будівельних норм, до норм технологічного проектування, до відомчих переліків тощо з обов'язковим посиланням на використаний нормативний документ.

Для вибору типу пожежних сповіщувачів в процесі проектування можна скористатися п. 6.2.6 ДБН В.2.5-56:2014 [1] та розділом 6.4. ДСТУ Н - CEN/TS 54-14[3]. 10 Зокрема, теплові ПС рекомендується застосовувати в побутових і громадських приміщеннях, таких як: лікарні, готелі, гуртожитки, підприємства торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування тощо.

Димові пожежні сповіщувачі

Димові пожежні сповіщувачі рекомендується застосовувати в громадських і адміністративних приміщеннях, таких як: зали для глядачів, лекційні та читальні зали, гардеробні, книгосховища, архіви, компьютерні кімнати тощо.

Сповіщувачі полум'я

Сповіщувачі полум'я рекомендується застосовувати для захисту приміщень, пов'язаних з виробництвом і зберіганням фарб, лаків, мастильних матеріалів, природного каучуку, металевих порошків та інш.

Комбінований пожежний сповіщувач

Якщо в приміщенні не можливо чи досить складно визначити домінуючу ознаку пожежі на початковій стадії горіння, необхідно проектувати комбінований пожежний сповіщувач.

Слід відзначити, що сповіщувачі полум'я найбільш швидкодійні, але їх чутливість різко падає при зменшенні оптичної прозорості повітря

Вибір виду і моделі пожежних датчиків

Під час проектування систем пожежної сигналізації також виконується вибір виду і конкретної моделі пожежних сповіщувачів, яка дозволить надійно виявити загорання на об'єкті на початковій стадії пожежі. Вказаний вибір здійснюється з урахуванням властивостей горючих речовин і матеріалів, а також особливостей об'єкта і технологічного процесу в ньому.

При здійснені вибору виду теплових пожежних сповіщувачів необхідно враховувати наступне. Диференціальні та максимально-диференціальні сповіщувачі не допускається застосовувати для захисту об'єктів, де в нормальних умовах можливі перепади температури повітря, які здатні викликати спрацювання сповіщувачів.

Під час застосування димових пожежних сповіщувачів, їх вид вибирається в залежності від переважного типу димів на початковій стадії пожежі. Оптикоелектронні сповіщувачі краще реагують на світлі дими, які характерні для горючих матеріалів із вмістом целюлози. Радіоізотопні сповіщувачі мають більш високу чутливість до чорних димів. Такі дими виникають при горінні, наприклад, виробів із гуми.

Вид сповіщувачів полум'я (інфрачервоний або ультрафіолетовий) вибирається в залежності від переважного світлового випромінювання, яке виникає на початковій стадії пожежі і залежить від властивостей горючих речовин і матеріалів.

Вибір конкретної моделі автоматичних пожежних сповіщувачів здійснюється за допомогою каталогів, проспектів тощо. Необхідно віддавати перевагу сучасним вітчизняним сертифікованим моделям ПС.

В процесі проектування систем пожежної сигналізації слід враховувати конструктивне виконання сповіщувачів. Наприклад, у вибухонебезпечних приміщеннях повинні встановлюватися сповіщувачі, які мають вибухобезпечне виконання. Слід також звертати увагу на особливості застосування різних видів ПС. Наприклад, у житлових приміщеннях і дитячих закладах забороняється застосовувати радіоізотопні димові пожежні сповіщувачі.

Планування встановлення пожежних датчиків

Місця встановлення пожежних сповіщувачів слід вибирати в ході розробки проектів систем пожежної сигналізації з урахуванням необхідності виявлення загорання на всій площі приміщення. Коли систему автоматичної пожежної сигналізації призначено також для керування установками пожежогасіння, то необхідно кожну точку поверхні, що підлягає захисту, контролювати не менше ніж двома автоматичними ПС.

Встановлення пожежних сповіщувачів на об'єкті виконується на основі нормативного методу, який подається в розділі 6, Системи пожежної сигналізації згідно ДБН В.2.5-56:2014. Розміщення ПС нормативним методом зводиться до виконання таких дій:

Вибирається схема квадратного або трикутного розміщення ПС

схема трикутного розміщення ПС

схема квадратного розміщення ПС

Точкові пожежні сповіщувачі належить встановлювати під покриттям (перекриттям). У місцях, де є загроза механічного ушкодження пожежного сповіщувача повинна бути передбачена захисна конструкція, яка не порушує його працездатність та ефективність виявлення пожежі.

Пожежні сповіщувачі та шлейфи СПС, які змонтовані на висоті менше ніж 2,2 м від підлоги обов'язково захищаються від механічних ушкоджень. Резерв ємності приймально-контрольних приладів або кільцевих шлейфів пожежної сигналізації для систем з адресованими компонентами повинен бути не менше ніж 10 %. Зовні будинків ручні пожежні сповіщувачі слід встановлювати на відстані не більше 150 м один від одного та забезпечувати їх штучним освітленням та світловими покажчиками згідно ДСТУ ISO 6309

Резервний запас пожежних сповіщувачів (димових, теплових, ручних, тощо) повинен становити не менше 10% від загальної кількості їх в СПС. Зазначений запас повинен зберігатися на об'єкті, а в обґрунтованих випадках, може зберігатися у організації, яка здійснює технічне обслуговування СПС.

Сповіщувачі повинні утримуватися в чистоті. На період проведення у контрольованих приміщеннях ремонтних робіт сповіщувачі мають бути захищені від попадання на них штукатурки, побілки, будівельного пилу, тощо. Після закінчення ремонту пристрої, що захищають сповіщувачі, необхідно зняти.

Забороняється встановлювати замість непрацездатних сповіщувачів сповіщувачі іншого типу або принципу дії, а також замикати шлейф у місці встановлення непрацездатного сповіщувача. До сповіщувачів має бути забезпечений вільний доступ. Відстань від матеріалів, що зберігаються у приміщенні, та обладнання, що у ньому розташовано, до сповіщувача має бути не менше 0,5 м, сповіщувачі не повинні захаращуватись обладнанням, матеріалами, які можуть перешкоджати вільному поширенню від місць можливого загорання факторів, що супроводжують пожежу та на які реагує сповіщувач.

Забороняється встановлювати поблизу теплових пожежних сповіщувачів джерела тепла, що здатні негативно впливати на їх роботу (викликати помилкові спрацьовування). У приміщеннях, де встановлені димові пожежні сповіщувачі, з метою запобігання хибним спрацьовуванням забороняється використовувати обладнання, яке може утворювати пари кислот, лугів, пил у завислому стані.

Всі пожежні сповіщувачі, які встановлені на об'єкті щорічно необхідно тестувати. Допускається проводити тестування 25% сповіщувачів щоквартально. Димові пожежні сповіщувачі необхідно регулярно, не рідше одного разу на рік, продувати повітрям. Результати тестування та чищення сповіщувачів заносяться до журналу з технічного обслуговування із зазначенням номеру шлейфа та номеру сповіщувача.

У приміщеннях, де встановлені сповіщувачі пожежні полум'я, з метою запобігання хибних спрацьовувань, не рекомендується використовувати обладнання, яке може утворювати інфрачервоне випромінювання. 19 Утилізація пожежних сповіщувачів, термін служби яких закінчився, проводиться згідно з інструкцією заводів-виробників.

Дивіться інши матеріали за темою:

Планування шлейфів пожежної сигналізації

Пожежні сповіщувачі на об'єкті об'єднуються в сигнальні лінії. В процесі проектування систем пожежної сигналізації визначається орієнтовна кількість сигнальних ліній для системи пожежної сигналізації, що розробляється.

Одним шлейфом пожежної сигналізації з неадресованими пожежними сповіщувачами належить (з урахуванням технології виробництва і тактики пожежогасіння) обладнувати:

  • приміщення в межах декількох поверхів при загальній площі будівлі 300 м 2 і менше;
  • не більше п'яти суміжних або ізольованих приміщень загальною площею не більше 1600 м 2 , розташованих на одному поверсі виробничої будівлі, які мають вихід у спільний коридор (приміщення);
  • не більше десяти, а за наявності виносної світлової індикації біля входу в приміщення, яке захищається, - не більше двадцяти суміжних або ізольованих приміщень загальною площею не більше 1600 м 2 , розташованих на одному поверсі громадських, адміністративних та побутових будівель (готелів, гуртожитків), що мають вихід у спільне приміщення (коридор, хол, вестибюль).

Кількість приміщень, обладнаних одним шлейфом радіального або кільцевого типу з адресованими сповіщувачами, повинна обмежуватися тільки технічними можливостями приймально-контрольних приладів і не залежати від розташування приміщень на поверхах, їх площі й призначення будівель.

Досвід експлуатації приймально-контрольних приладів показав, що для забезпечення їх стійкої роботи в умовах впливу електромагнітних перешкод, а також в моменти включення або короткочасних перервах напруга живлення, не рекомендується навантажувати шлейфи більш ніж на 70-80 % від ICмакс.

При розв'язанні цієї задачі враховується кількість ПС, які включаються в одну сигнальну лінію. Максимальна кількість неадресованих автоматичних пожежних сповіщувачів, що включаються в один шлейф, визначається вимогами технічної документації на приймально-контрольні прилади, залежить від зручності їх обслуговування при експлуатації і, як правило, не перевищує 50.

Згідно з визначеною кількістю сигнальних ліній, вибирається конкретний сертифікований приймальний пристрій пожежної сигналізації за допомогою довідкової літератури, каталогів тощо.

У залежності від типів приймально-контрольних приладів і пожежних сповіщувачів мережі пожежної сигналізації виконуються радіального або кільцевого типів. Вибір проводів і кабелів мережі пожежної сигналізації повинен виконуватися згідно з вимогами ПУЭ, вимогами ДБН В.2.5-56:2014 і технічної документації на прилади і устаткування установок пожежної сигналізації. Шлейфи пожежної сигналізації напругою до 60 В належить виконувати проводами і кабелями зв'язку з мідними жилами. При короткому замиканні мережа пожежної сигналізації повинна забезпечуватися автоматичним контролем ліній.

Для визначення ушкодженої ділянки радіальної лінії мережі пожежної сигналізації з неадресованими пожежними тепловими точковими сповіщувачами, спрацювання яких здійснюється при розмиканні контактів, належить, як правило, встановлювати контрольні коробки перед входом до кожного приміщення, яке захищається, та не менше однієї на кожні десять сповіщувачів. Сполучні лінії пожежної сигналізації, як правило, виконують самостійними, використовуючи кабелі зв'язку.

Допускається використовувати для цих цілей комплексну розподільну мережу телефонного зв'язку об'єкта. В цьому випадку використовують виділені вільні пари від кросу до розподільних коробок. Клеми захисних пристроїв кросу і розподільних коробок для установлення пожежної сигналізації, як правило, розміщують групами в межах кожної розподільної коробки і маркірують червоною фарбою з метою унеможливлення їх випадкового відключення при виконанні робіт з обслуговування телефонної мережі об'єкта.

Сполучні лінії повинні мати резервний запас щодо жильності кабелів і клем телефонних коробок відповідно по 20 %. Для забезпечення можливості виконання переключень ліній при з'єднанні їх із станційним обладнанням і захисту приймально-контрольних приладів від небезпечних напруг і струмів з боку лінійних мереж слід передбачати встановлення кросу (боксів, захисних смуг тощо). В установках ємністю до 20 шлейфів допускається підключення сполучних ліній або шлейфа безпосередньо до приймально-контрольного приладу.

Кільцеві лінії шлейфа виконуються самостійними проводами і кабелями зв'язку, при цьому початок і кінець кільцевої лінії включаються на відповідні клеми приймального приладу. Діаметр мідних жил шлейфів і сполучних ліній повинен забезпечувати по перерізу параметри, вказані в технічній документації на приймально-контрольні прилади і пожежні сповіщувачі. Вибір проводів і кабелів ліній живлення апаратури пожежної сигналізації повинен проводитися згідно з вимогами ПУЕ.

Лінії живлення постійним струмом напругою до 60 В повинні виконуватися проводами і кабелями з мідними жилами і забезпечувати по перерізу параметри, вказані в технічній документації на апаратуру, яка використовується. 21 Сумісне прокладання кабелів і проводів шлейфів і сполучних ліній напругою до 60 В не допускається з ланцюгами напругою більше 60 В в одному кабелі, трубі, рукаві, коробі, пучку, лотку, замкненому каналі.

Сумісне прокладання вказаних ланцюгів допускається в різних відсіках коробів і лотків, що мають суцільні поздовжні перегородки 2-го типу. Проводи і кабелі іскронебезпечних ланцюгів повинні прокладатися згідно з вимогами ПУЕ і технічними умовами на приймально-контрольні прилади.

Для шлейфів і сполучних ліній пожежної сигналізації за наявності в зоні прокладання електромагнітних наводок або при відповідних вимогах в технічній документації на пожежні сповіщувачі і приймально-контрольні прилади належить використовувати екрановані або неекрановані проводи і кабелі, що прокладаються в металевих трубах, рукавах, коробах тощо. При цьому повинне бути забезпечене заземлення екрана на початку і в кінці, а також нерозривність екрана по всій його довжині.

Відстань від проводів і кабелів шлейфів та сполучних ліній напругою до 60 В до силових і освітлювальних електропроводок при паралельному прокладанні повинна бути не менше 0,5 м. Допускається прокладання цих проводів і кабелів на відстані менше 0,5 м від групи силових і освітлювальних проводів за умови виконання вимог 1.6.30 [3], а також зменшення вказаної відстані до 0,25 м до поодиноких освітлювальних проводів і контрольних кабелів без захисту від наводок

Вибір приймального пристрою пожежної сигналізації

В процесі проектування систем пожежної сигналізації слід враховувати, що приймальний пристрій повинен задовольняти вимоги нормативних документів.

Приймально-контрольні прилади повинні забезпечувати розподіл сигналів "Пожежа" та "Несправність". Допускається застосування приймально-контрольних приладів без розподілу сигналів про пожежу і несправність при включенні в них не більше десяти шлейфів пожежної сигналізації і за умови, що установка пожежної сигналізації не використовується для керування автоматичною установкою пожежогасіння, димовидалення, сповіщення про пожежу, технологічним, електротехнічним та іншим обладнанням об'єкта, за винятком загальнообмінної вентиляції.

Резерв ємкості приймально-контрольних приладів (шлейфів пожежної сигналізації для неадресованих або адресованих пристроїв) повинен бути не менше ніж 10 %. Для забезпечення надійної роботи системи пожежної сигналізації, її приймальний пристрій повинен мати основний і резервний джерела живлення.

При проектуванні пожежної сигналізації подаються основні технічні характеристики вибраного приймального пристрою пожежної сигналізації і коротко описується його принцип дії. З урахуванням технічних характеристик приймального пристрою, коли необхідно, коректується кількість пожежних сповіщувачів у сигнальних лініях приймального пристрою.

Вибирається місце встановлення приймального пристрою пожежної сигналізації і здійснюється трасування сигнальних ліній у приміщенні захищуваного об'єкта.

проектування схеми підключення пожежних сповіщувачів

Проектування схеми пожежної сигналізації

Проектування схеми системи пожежної сигналізації та опис роботи системи в основних її режимах, а саме: черговий режим, пожежа, несправність в сигнальній лінії.

Подаються основні нормативні вимоги до технічного утримування розробленої системи пожежної сигналізації, наводиться регламент планового технічного обслуговування.

Проектування схеми пожежної сигналізації

Де замовити послуги проектування?

Компанія Антіфаєр - надійний партнер, який пропонує повний комплекс послуг проектування і монтажу систем автоматичної пожежної сигналізації «під ключ» в Києві та області, а також в інших регіонах України. В Нашій команді лише досвідчені фахівці, що мають великий досвід та володіють необхідними навичками, знаннями і допусками.

Співпраця з компанією «Антіфаєр» - це:

  • команда досвідчених інженерів-проектантів та монтажників, яка має багатий досвід виконання робіт різної технологічної складності;
  • успішне проходження процедури узгодження документації в органах протипожежного нагляду і експертизи проектів АПС. Розроблені нами проекти відповідають всім вимогам нормативних актів та законодавства України;
  • індивідуальний підхід до кожного клієнта;
  • конкурентна цінова політика;
  • комплексний підхід до забезпечення захисту об'єктів різного функціонального призначення (комплекс робіт «під ключ») - від складання робочого проекту та установки системи сповіщення, до технічного обслуговування протягом всього терміну її експлуатації.
Залиште свої контакти та отримайте унікальну пропозицію співпраці!
Натискаючи кнопку «надіслати», ви погоджуєтесь на обробку ваших персональних даних.
Також ми можемо надати Вам консультацію у чаті за допомогою мессенджера:
Telegram
Перевірка та відправка даних
...Відправляємо ваш запит...

Дякуємо!

Ваш запит відправлено!

Гарного дня! Бережіть себе та Україну!

Упс! Помилка відправлення!

CRM не відповідає на запит.

Зателефонуйте, будь ласка: +38(050)7-44-33-66