Корисна інформація з питань протипожежного захисту

«Антіфаєр» - на сторожі пожежної безпеки Ваших об'єктів!

Розробка планів евакуації при пожежі

Наша компанія професійно займається розробкою планів евакуації, які є обов'язковими для експлуатації будь-якого об'єкту згідно з правилами пожежної безпеки в Україні. Виготовлення планів евакуації регламентується ДСТУ 12.2.143-2009, де конкретно зазначено, що розробка плану евакуації під час пожежі має бути виконана згідно з чіткими вимогами до всіх елементів плану. Отже, виготовлення планів евакуації під час пожежі має бути доручено лише організаціям, що спеціалізуються на такій роботі та мають на це необхідні дозволи та знання.

Визначення плану евакуації та проектування планів евакуації

Евакуаційний план – це текстово-графічний документ, що містить відомості про шляхи екстреного покидання приміщення у разі пожежі чи іншої надзвичайної події (ПП). У процесі розробки плану евакуації указуються:

 • Назва документу;
 • Схематичне зображення (карта) приміщення або кількох приміщень та сходів відповідно до їх реального розташування та фактичного планування;
 • Шляхи евакуації з кожного з приміщень у разі НП;
 • Умовні позначення, що включають розташування конкретного евакуаційного плану на карті приміщення, шляхи виходу (стрілки), виходи, пожежні рукави та гідранти, вогнегасники, електрощити, пожежні щити, аптечки, телефони, розташування незадимлюваних приміщень, місце зустрічі пожежників та ін.;
 • Текстова інформація, зокрема, дії під час пожежі або НП.

Керуючись розробленим планом евакуації людей під час пожежі, відповідальними особами та рядовими співробітниками організації або установи організовується не тільки сам процес евакуації працівників, персоналу, особового складу, відвідувачів або учнів, але й чинні дії з пожежогасіння самотужки до моменту прибуття пожежної бригади на місце.

План евакуації: стадії розробки

На ціну розробки плану евакуації впливають такі фактори як вид евакуаційного плану (локальний, секційний, поверховий, зведений), наявність готового для роботи ескізу приміщення (або – що ще краще – готового в електронному вигляді плану-ескізу приміщення, на який наносяться потрібні позначення спеціальної програми (як правило, Автокад)), необхідність виїзду за місцем замовника для коригування фактичного ескізу приміщення при розробці та виготовленні планів евакуації, та кількість екземплярів, що виготовляються.

Створення планів евакуації відбувається у кілька стадій:

 1. Отримання ескізу приміщення. За його відсутності чи необхідності виконати згідно з фактичним плануванням приміщення – організовується виїзд співробітника на місце.
 2. Перенесення ескізу до електронного формату.
 3. Відображення плану евакуації у програмі з нанесенням умовних позначень та текстової інформації.
 4. Узгодження плану із представниками замовника.
 5. Виготовлення плану друкованим способом на звичайному або флуоресцентному носії, з ламінуванням або без, з рамкою або без обрамлення.
 6. Передача замовнику потрібної кількості примірників.
 7. Розміщення у зазначених місцях із прив'язкою кожного плану до місця розміщення.

Види евакуаційних планів

Локальний евакуаційний план – це план, який охоплює одну кімнату, окреме або цілісне приміщення.

Поверховий ЕП - це план, що охоплює цілий поверх приміщення.

Секційний робиться якщо поверх приміщення занадто великий, щоб бути детально охопленим навіть на найбільшому листі плану (600*400 мм), і де частини поверху розбиваються на секції для коректної та інформативної розробки плану пожежної евакуації.

Зведений ЕП – це документ, який агрегує всі наявні плани, і який надається до роботи начальнику пожежної бригади за його прибуття на місце НП.