Експертиза проекту пожежної сигналізації
Будівлі та споруды, в яких люди знаходяться (навчаються, працюють, служать), обладнуються декількома системами: протипожежною, охоронною, блискавкозахисною. Кожна з цих систем розробляється з урахуванням законодавчих та профільних вимог. Фахівці компаній повинні мати великий досвід у цій діяльності, тому що проекти робляться індивідуально під кожну будівлю, виходячи з її реальних параметрів. Узгодження проекту пожежної сигналізації знадобиться при введенні нової будівлі чи споруди в експлуатацію, оскільки власник об’єкту зобов'язаний переконатися, що фахівці зробили свою роботу якісно та повноцінно.
Що таке проект пожежної сигналізації?
Пожежна сигналізація (ПС) – це система оповіщення про початок пожежі, яка може бути пов'язана із системами пожежогасіння та евакуації у будівлі. Її проектування виконується, виходячи з:
- Будівельно-архітектурних креслень (планів) будівлі/будівлі;
- категорій приміщення з пожежної безпеки;
- Площі та призначення приміщень;
- індивідуальних особливостей будівель та побажань замовника.
Сучасні проекти пожежної сигналізації виконуються, як правило, у програмі AutoCad, і є схемами ПС, які потім реалізуються насправді при монтажі системи ПС.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (у народі іменована «Держнаглядом», більш відома як ДСНС) не є стороною узгодження проектів протипожежних систем, але її представники беруть участь у прийнятті нових будівель та споруд в експлуатацію (як нових, так і після капітального ремонту). Прийняття системи ПС в експлуатацію оформляється актами, форма яких затверджена Прикладною інструкцією про порядок прийняття в експлуатацію робіт протипожежного призначення, розроблену відповідно до ЗУ «Про пожежну безпеку», Б.01.012-2007 «Правила вогнезахисту», Б.07.007-2004 « Порядок проведення державної експертизи з пожежної безпеки проектів будівництва та іншої документації» та іншими нормативно-правовими актами.
Власник будівлі (замовник системи ПС) є однією з відповідальних сторін у якісному проектуванні протипожежних систем, встановлених у будівлі. Тому, у разі загибелі людей та псування власності через пожежу, йому задаватимуться питання про систему ПС та її роботу. Саме тому замовники систем зобов'язані замовляти експертизу проекту пожежної сигналізації у ліцензованої компанії.
Як робиться експертиза проекту пожежної сигналізації?
У рамках законодавчих вимог замовник повинен переконатися у правильності, коректності та надійності проекту, та замовляє експертизу проекту пожежної безпеки у компанії, яка професійно займається цими завданнями. Це може бути одна з ліцензованих компаній на ринку з досвідом та гарною діловою репутацією.
Приймальні роботи встановленої системи ПС оформляються актами, в присутністю членів комісії від замовника, ДСНС, компанії-розробника системи ПС та компанії, яка експертно проаналізувала проект пожежної безпеки. Якщо експерти підприємства, що виконує експертизу проекту пожежної безпеки, знаходять недоліки у проекті, то виконавець (проектувальник) буде враховувати зауваження (за погодженням їх із замовником).
Когда необходимо согласование проекта пожарной сигнализации?
Експертиза проекту пожежної системи повинна замовлятися при введенні в експлуатацію нових будівель і будівель, при зміні системи ПС, при капітальному переобладнанні/перебудові будівлі або споруди, а також може замовлятися за бажанням власника будівлі.