Корисна інформація з питань протипожежного захисту

«Антіфаєр» - на сторожі пожежної безпеки Ваших об'єктів!

Замір опору ізоляції

Замір опору ізоляції робиться з метою визначення рівня ізоляції електропроводки в з'єднувальних кабелях, генераторах, трансформаторах, двигунах та в обладнанні з електрозахисту.

Навіщо потрібен замір опору ізоляції?

Практична необхідність у вимірювання опору ізоляції кабелю полягає в тому, щоб визначити безпеку експлуатації кабелю чи електричного агрегату. В результаті вимірювання опору ізоляції проводів можна дати оцінку тому, наскільки безпечно експлуатувати кабель/агрегат людині (або перебувати поруч з ним), а також те, чи справний агрегат або кабель. Формування відповіді на ці питання допомагає дотримуватися техніки безпеки на підприємстві та виявляти пробої у проводці. Остання обставина дозволяє вчасно замінити агрегат або його частини/вузли, уникнувши або зменшивши витрати на зупинку виробництва та запобігши НП з людськими жертвами або негативним впливом на здоров'я людей. Іншими словами, вимір опору ізоляції – це ціна життя та здоров'я людей та оптимізація операційних витрат виробничого циклу.

За протоколом виміру опору ізоляції, використовуються спеціальні інструменти, іменовані мегомметрами чи тестерами ізоляції. Вони мають різні робочі діапазони, і дозволяють непробивним методом (без пошкодження самої ізоляції) отримати інформацію про електричну міцність ізоляції. Остання виражається в одному з 4-х показників: ком, МОм, ГОм та ТОм. Устаткування для тестування відрізняється виробником, ціною, робочим діапазоном вимірювання опору ізоляції, вагою, розмірами, комплектуючими та робочим діапазоном температур.

Основними показниками, що отримуються в результаті вимірів, є струм зарядки ємності, струм поглинання та струм провідності.

Причини несправності ізоляції проводки

Вимірювання опору ізоляції електропроводки буде виконуватися, щоб виявити несправності в ізоляції. А причинами, які можуть спровокувати несправність, є такі:

  • Забруднення навколишнього середовища, такі як цвіль, пил, олії, мастила, а також підвищена/знижена вологість;
  • Електричне навантаження проводки, що призвело до пробивної іскри або навіть пожежі;
  • Механічні навантаження та деформація;
  • Вплив хімічних речовин;
  • Часті коливання температури середовища як зовнішні, так і внутрішні (результат: розсихання оболонки проводів та утворення на них конденсату, що може вести до утворення зовнішньої іскри).

Виміри опору ізоляції: ціна

Обладнання для вимірювання опору – це професійні точні інструменти, які потребують вузькоспеціалізованих навичок роботи з ними (в т.ч. для правильної інтерпретації отриманих даних, залежно від зовнішніх та внутрішніх факторів). Маючи множинні параметри, налаштування та значення струму, з якими вони працюють, прилади відрізняються за сферами та умовами використання.

Ось чому виміри опору ізоляції за ціною відрізнятимуться від компанії до компанії та від завдання до завдання, оскільки досвід грамотного фахівця тут грає основну роль. У ціну робіт також закладається вартість самого мегомметра (яка може бути від двох десятків тисяч гривень до кількох сотень тисяч гривень) з метою його амортизації. Складність та обсяг робіт впливає на ціну конкретного виміру, так як процедура може бути тривалістю від декількох хвилин або годин до днів. залежно від того, скільки обладнання та кабелів підлягає вимірюванню.