Антіфаєр
Save lives and dreams!
Зв'язатися
Замовити зворотній зв`язок
Вогнегасники для різних класів пожеж
Корисна інформація з питань вибору вогнегасників
Розрахунок вартості встановлення та обслуговування системи протипожежного захисту вашого об'єкту
Крок 1 з 3
Далі »
« Назад
Далі »
« Назад
Зачекайте, йде відправка даних!

Який тип вогнегаснику обрати для різних класів пожеж

Який тип вогнегаснику обрати для різних класів пожеж? На це питання допоможе дати відповідь нормативний документ - "Правила експлуатації вогнегасників", який затверджено Наказом МВС України № 25 від 15.01.2018 року. В ньому установлюються вимоги до експлуатації вогнегасників, призначених для гасіння різних класів пожеж. В цих правилах також зазначено обов'язкові кількісні норми находження вогнегасників на об’єктах.

Ця публікація заснована на витягах з зазначеного документу та допоможе вам зрозуміти, скільки потрібно вогнегасників для вашого приміщення і яких саме.

Критерії вибору вогнегасника

Критеріями вибору типу вогнегасника для захисту об’єкта є:

  • категорія об’єкта за вибухопожежною та пожежною небезпекою приміщень;
  • клас можливої пожежі;
  • придатність вогнегасника для гасіння пожежі певного класу та відповідність умовам його експлуатації;
  • вогнегасна здатність вогнегасника конкретного типу;
  • захищувана площа;

Типи вогнегасників та класи пожеж

Придатність вогнегасників до гасіння пожеж різних класів та діапазони температур їх експлуатації визначено у Правилах експлуатації та типових норм належності вогнегасників.

Таблиця переліку класів пожеж та типів вогнегасників:

Критерії вибору типу вогнегасника

Примітки.

Знак “+” означає придатність вогнегасника для гасіння пожежі цього класу; знак “-” означає непридатність для гасіння пожежі цього класу.

** Використання, небезпечне для життя людини.
*** Для водяних вогнегасників із зарядом води з добавками, що забезпечують гасіння пожеж класу В.
**** Для водяних вогнегасників із зарядом води з сольовими добавками, що забезпечує гасіння пожеж класу F.

Як додатковим засобом для гасіння невеликих осередків пожеж на початкових стадіях класів А, В та F (якщо підтверджено паспортом та/або експлуатаційною документацією) з діапазоном температур експлуатації (встановленим виробником), у разі дотримання умов його зберігання безпосередньо до моменту використання, можуть оснащуватися вогнегасниками водопінними аерозольними одноразового використання.

Класифікація пожеж

Класи пожеж визначено в ДСТУ EN 2:2014 «Класифікація пожеж» (EN 2:1992, EN 2:1992/А1:2004, IDT).

Пожежі поділяють на класи залежно від виду матеріалів і речовин, що горять:

  • Клас A — горіння твердих горючих речовин, переважно органічного походження, горіння яких супроводжується тлінням (деревина, текстиль, папір).
  • Клас B — горіння рідких речовин або твердих речовин, які розтоплюються.
  • Клас C — горіння газоподібних речовин.
  • Клас D — горіння металів та їх сплавів.
  • Клас F — горіння речовин, які використовують для приготування їжі

Введення в дію ДСТУ EN 2:2014 «Класифікація пожеж», відповідно до якого уже не застосовується клас E (горіння електроустановок, що перебувають під напругою електричного струму), а натомість введено клас F — горіння речовин, які використовують для приготування їжі (рослинних і тваринних олій та жирів) та які містяться в кухонних приладах.

Як обрати вогнегасник

Якщо на об’єкті можливі осередки пожеж різних класів, слід обирати вогнегасники окремо для кожного класу пожежі або віддавати перевагу більш універсальному вогнегаснику.

Як обрати вогнегасник

Порошкові вогнегасники

Найбільш поширеними на сьогодні є Порошкові вогнегасники. Вони можуть застосовуватися для гасіння пожеж твердих речовин, газів, горючих рідин, електрообладнання, крім тліючих матеріалів і обладнання, що може зіпсуватися при попаданні в нього порошку. Вогнегасним засобом виступає порошок з подрібненими солями і хлоридами натрію і калію, тальк або біла сажа.

Принцип дії полягає у тому, що при гасінні пожежі з’являється запиленість за рахунок викиду порошку. Слід бути обережним при використанні тому що попадання порошку у легені може спричинити небезпечні наслідки для здоров’я людини. Такий вогнегасник не охолоджує об’єкт гасіння, тому при використанні з маленького відстані, необхідно бути вкрай обережним.

Як обрати Порошкові вогнегасники

Газові вогнегасники

В Газових або, як їх ще називають, Вуглекислотних вогнегасниках в якості вогнегасної речовини використовується діоксид вуглецю.

За принципом дії вуглекислотні вогнегасники відноситься до деоксіданту. При його використанні в місці і навколо області горіння створюється хмара високої концентрації газу СО2, яка практично виключає можливість доступу кисню і призводить до згасання пожежі.

Найчастіше їх застосовують при пожежах, де не можна використовувати інші типи первинних засобів боротьби з пожежами. Наприклад, архіви, радіоелектронна апаратура, виставкові зали музеїв, електроустановки, а також деякі легкозаймисті рідини на невеликій площі горіння.

При виході з розтруба вуглекислоти утворюється маса, схожа на сніг, яка має температуру – 60 С. Слід з обережністю використовувати такі вогнегасники та берегти руки через велику ймовірність отримання обмороження. Після застосування вогнегасника кімнату з осередком пожежі обов’язково потрібно провітрити, так як вуглекислота у великих концентраціях може викликати отруєння у людини.

Як обрати Газові вогнегасники

Водопінні вогнегасники

В водопінних вогнегасниках вогнегасною речовиною виступає фторвмісний розчин, який утворює піну. Їх забороняється використовувати для гасіння електроустановок, що знаходяться під напругою, так як піна є провідником струму, а також при загорянні лужних металів.

Пінні вогнегасники застосовуються для гасіння легкозаймистих рідин на невеликій площі загоряння – бензин, нафтове паливо, ефір, і для твердих горючих речовин – дерево, пластмаса, солома.

Але діапазон робочих температур експлуатації водопінних вогнегасників є їх недоліком. При використанні його при низьких температурах навколишнього середовища є можливість замерзання пінної рідини.

Як обрати Водопінні вогнегасники

Водяні вогнегасники

Водяні вогнегасники використовують для гасіння практично всіх речовин, за винятком тих, що бурхливо реагують з водою з виділенням горючих газів і теплової енергії. Вони придатні для гасіння пожеж класу А (горіння твердих речовин). Існують вогнегасники із зарядом води зі спеціальними добавками, які дають можливість застосовувати їх для гасіння пожеж класу В (горіння рідких речовин) і навіть класу F (горіння олії і жирів).

Дія компактного, розпиленого струменя визиває припинення горіння завдяки охолодженню температури речей та приміщень. Допомагає гасінню утворення водяної пари, яка діє в якості газової протипожежної речовини — інертного розріджувача горючих газів та повітря.

Для поліпшення функціональності води використовуються різні добавки або суміші активних речовин, що сприяють легкому розповсюдженню речовини в зоні пожежі.

Як обрати Водяні вогнегасники

Вогнегасники для гасіння електрообладнання

Які вогнегасники можна застосовувати для гасіння електрообладнання?

Виникнення пожежі в електроустановці може бути дуже небезпечним, так як тут присутній не тільки вогонь, а й напруга. Це поєднання вкрай небезпечне. Саме тому до гасіння електрообладнання, електропроводки або щитової бажано приступати після повного зняття напруги з лінії.

Порошковими вогнегасниками можна гасити електрообладнання до 1000в . Якщо займання сталося на ділянці електромережі з напругою до 1000 В (наприклад, загоряння електрощита), то можна гасити проводку порошковим вогнегасником. Такі засоби швидко збивають полум'я, тому що шар інертного порошку запобігає потраплянню кисню до вогнища займання електроустаткування.

Вуглекислотними вогнегасниками допускається гасіння електроустановок під напругою до 10000 В (10кВ). Ліквідація полум'я відбувається за рахунок низької температури речовини, яке дозволять не тільки збити вогонь, але і остудити тліючі ділянки ізоляції. З недоліків вуглекислоти можна відзначити тільки її шкідливе випаровування. Саме тому забороняється гасити електроустановки в закритих приміщеннях.

Залиште свої контакти та отримайте унікальну пропозицію співпраці!
Натискаючи кнопку «надіслати», ви погоджуєтесь на обробку ваших персональних даних.
Також ми можемо надати Вам консультацію у чаті за допомогою мессенджера:
Telegram
Перевірка та відправка даних
...Відправляємо ваш запит...

Дякуємо!

Ваш запит відправлено!

Гарного дня! Бережіть себе та Україну!

Упс! Помилка відправлення!

Нажаль, ми не змогли відправити Ваш запит з технічних причин.

Зателефонуйте нам або напишіть електронного листа.