Проектування систем пожежної сигналізації: визначення предмету закупівлі
Автор: ІВАН ПУСТОВІТ, консультант у сфері публічних закупівель, експерт із закупівель природного газу та електричної енергії. За матеріалами: Цифрове видавництво MCFR
Проектування систем пожежної сигналізації та систем пожежогасіння належить до робіт за визначенням, наведеним у Законі № 922. А у ДК 021:2015 знаходимо «послуги з інженерного проектування» за цифровим кодом 71320000-7. Як правильно визначати предмет закупівлі?
Так, проектування в будівництві за Законом № 922 належить до робіт, а не до послуг. Предмет закупівлі робіт визначають за об’єктом будівництва, а в дужках зазначають відповідно до показників другої — п’ятої цифр ДК 021:2015. За таким механізмом визначати предмет закупівлі робіт вимагає розділ III Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 17.03.2016 № 454.
А щоб остаточно запевнити, що наш висновок правильний, проаналізуймо ситуацію докладніше.
Чому проектування слід зараховувати до робіт
ДК 021:2015 складається з основного і додаткового словників. Про це свого часу нагадувало Мінекономрозвитку у листі від 07.02.2017 № 3302-06/3816-06.
Основний словник базується на системі кодів, що мають ієрархічну структуру і складаються з дев’яти цифр. Групи цифр, своєю чергою, відповідають найменуванню, що описує товари, роботи і послуги, які становлять предмет контракту.
Додатковий словник містить докладніший опис предмета контракту. Він базується на системі абетково-цифрових кодів, яким відповідає формулювання, що деталізує характер чи призначення товарів. Абетково-цифровий код складається з трьох рівнів:
- перший — це літера, що позначає секцію;
- другий — літера, що позначає групу;
- третій — три цифри, що позначають підрозділ.
Остання цифра — контрольна.
Справді, за основним словником ДК 021:2015 Проектування зазначене як послуга. Однак за додатковим словником Проектування та будiвництвo мiстяться пiд одним абетково-цифровим кодом у секцiї I «Додаткові характеристики будiвництва/робіт» групи А «Характеристики будiвництва/робіт», а саме: IА01-9. З огляду на це, у будь-якому випадку предмет закупівлі для Проектування слід визначати як роботи, і вирішальним є об’єкт будiвництва.
Тобто замовник має додати очікувані вартості усіх робіт з Проектування систем пожежної сигналізації, і така загальна сума буде очікуваною вартістю предмета закупівлі за цим об’єктом будівництва.
У чому особливості проектування систем пожежної сигналізації
Предмет закупівлі для послуг з поточного ремонту визначають за кожною спорудою окремо згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Мінрегіону від 04.06.2014 № 163.
ДСТУ, ДБН та ГБН — не класифікатори, у них немає кодів, які потрібно вибрати. Це правила, за якими можна зарахувати ремонтні роботи до поточного чи капітального ремонту. А найбільше запитань у замовників виникає якраз при визначенні предмета закупівлі робіт, що можуть належати до робіт чи послуг.
У визначенні робіт законодавці навели чіткий перелік їх складових — того, що саме можна вважати роботами. Наприклад, до робіт належить капітальний ремонт. Загалом чіткий розподіл між капітальним та поточним ремонтом зазначає ДСТУ Б. Д.1.1.-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятий наказом Мінрегіону від 05.07.2013 № 293 (далі — ДСТУ Б. Д.1.1.-1:2013). Також до робіт належить технічне переоснащення будинків, наприклад реставрація.
На Проектування, монтування, перевірку відповідності та підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту поширюються вимоги ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону від 13.11.2014 № 312 (далі — ДБН В.2.5-56:2014). Вимоги цих будівельних норм стосуються:
- автоматичних систем пожежогасіння; автономних систем пожежогасіння локального;
- систем пожежної сигналізації;
- систем оповіщення про пожежу та управління евакуюванням; систем протидимного захисту;
- систем централізованого пожежного спостерігання;
- диспетчеризації систем протипожежного захисту.
До того ж надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення за переліком, що визначає КМУ, підлягає ліцензуванню (п. 13 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII).
Роботи протипожежного призначення
Перелік послуг і робіт протипожежного призначення, що підлягають ліцензуванню, КМУ затвердив постановою від 23.11.2016 № 852 (далі — Постанова № 852). Цією ж постановою КМУ урегулював й окремі питання ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення. Зокрема, визначив, що роботи протипожежного призначення — це:
- проектування протипожежних систем
- монтаж систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування для передачі тривожних сповіщень, систем пожежогасіння (водяних, пінних, газових, порошкових, аерозольних), систем протидимного захисту;
- підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) таких систем;
- спостерігання за системами протипожежного захисту;
- технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (водяні, водопінні, порошкові, газові вогнегасники, наприклад, заправка або перезарядка вогнегасників);
- вогнезахист (вогнезахисне просочування глибоке чи поверхневе, вогнезахисне обробляння (фарбування, штукатурення, обмотування, облицювання), вогнезахисне заповнення).
Отже, проектування, монтаж, впровадження та обслуговування пожежної сигналізації належить до робіт. Такий висновок випливає із положень ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» та Постанови № 852.