Як працюють системи протипожежного захисту
На цій сторінці ми викладаємо стислий огляд по роботі систем протипожежного захисту. У загальному вигляді системи протипожежного захисту працюють наступним чином:
- Якщо в приміщенні з'являється такі первинні признаки пожежі, як поява диму, різке підвищення температури, відкрите полум'я тощо, спрацьовує пристрій виявлення - пожежний датчик (сповіщувач або детектор).
- При спрацюванні пожежний датчик формує сигнал, який поступає на приймально-контрольний пожежний прилад. Сигнал пожежної тривоги може також передаватися через ручні кнопки пожежної сигналізації, які дозволяють задіяти «людський фактор» в своєчасному виявленні загоряння.
- Далі в дію вступає приймально-контрольний пожежний прилад. Цей пристрій виконує наступні функції:
- приймає сигнали від сповіщувачів,
- автоматично обробляє ці сигнали відповідно до запрограмованому алгоритму системи,
- керує інженерними системами об'єкту,
- формує сигнали на включення інших систем протипожежного захисту
- формує сигнали на виклик допоміжних сил пожежної охорони.
- За автоматичною командою з приймально-контрольного пожежного приладу включається система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей.
- Одночасно спрацьовує пожежна автоматика управління ліфтами та система контролю управління доступом. Автоматично ліфти опускаються на перший поверх, а всі двері приміщень та аварійних виходів розблокуються для евакуації.
- Включення системи протидимного захисту забезпечує необхідні умови для безпечної евакуації людей. При спрацюванні пожежної автоматики на об'єкті сигнал надходить на спеціальні клапани, які відкриваються і дають можливість примусового видалення диму, нагрітих газів та одночасного відведення тепла за межі приміщення, а на евакуаційних шляхах здійснюється підпір свіжого повітря.
- Для боротьби з пожежею задіюється одна з найважливіших складових систем протипожежного захисту - система пожежогасіння та внутрішнього протипожежного водопроводу. Найбільш поширеними на даний є автоматичні спринклерні системи водяного пожежогасіння. У стані готовності спринклерна система знаходиться під тиском. Якщо в приміщенні температура досягає певної встановленої межі колба спринклера лопається і він спрацьовує. При цьому тиск в трубопроводах падає, спрацьовує контрольно-сигнальний клапан і з підводного трубопроводу вода подається в розподільну мережу і далі надходить на спринклерні зрошувачі, і вода починає розпорошуватися над джерелом загоряння. Таким чином, пожежа ліквідується ще на початковій її стадії.
Інші поради експертів з пожежної безпеки
- Як працює Пожежна сигналізація
- Як функціонують системи протипожежного захисту
- Як встановити пожежну сигналізацію
- Які функції мають органи пожежного нагляду
- Як проводити обслуговування пожежної сигналізації
- Які права мають пожежні інспектори
- Як проводяться перевірки органами пожежного нагляду
- Що таке cистема пожежного захисту